Datle - energetická, minerálová a vitamínová bomba
Datle sú bohaté na draslík, vitamíny A, B, niacín, meď a železo. Starajú sa o sviežosť a sústredenosť, štartujú energetickú premenu vo všetkých telesných bunkách. Sú ideálnym zdrojom doplnenia energie, dôležitých minerálov a niektorých vitamínov aj na dlhú trať.
Datle – vplyv na zdravie človeka
- Sušené datle sú obzvlášť bohaté na draslík a vitamíny B1 a A (vitamín C takmer chýba).
- Sušené datle predstavujú koncentrovanejší zdroj niacínu (vitamín B3), medi, železa a horčíku než datle čerstvé (100 g sušených datlí prispieva k výžive asi 1/8 doporučovanej dennej dávky všetkých týchto látok).
- Čerstvé datle sú lepším zdrojom vitamínu C (100 g čerstvých predstavuje takmer 1/3 doporučovanej dennej dávky); čerstvé aj sušené datle sú výživné enormným obsahom cukru (25 –55%, 100 g čerstvých datlí obsahuje 107 kcal, sušených 277 kcal), rýchlo dodávajú energie; užitočný zdroj rozpustnej vlákniny pôsobí ako slabé prejímadlo.
- Datle sú pre svoje zloženie výborné pre doplnenie energie pri fyzických aktivitách, dlhších výletoch a cestách. Cukry v ňom obsiahnuté dodajú potrebnú glukózu, bielkoviny vyrovnajú straty aminokyselín, malé množstvo tuku nám určite na váhe nepridá, a máme zaistený dlhotrvajúci prísun energie.
- Datle sú výborným zdrojom draslíku, dôležitého pri udržovaní rovnováhy elektrolytov v bunkách šírením nervových vzruchov. Sušené plody naviac obsahujú železo a napomáhajú pri prenose kyslíku v krvi.
- Turci pripravujú z čerstvých datlí nápoj, ktorý veľmi prospieva pri kŕčoch v žalúdku. Čerstvé datle sú prostriedok, ktorý utišuje dráždivosť a napomáha pri respiračných ochoreniach. Nezrelé plody datlí sa používajú pri hnačkách.
- Datle sú oddávna používané ako účinný uspávací prostriedok – obsahujú totiž nadpriemerne vysoké množstvo aminokyselín tryptofánu, ktorý sa v tele premieňa na spánkový hormón melatonínu. Ľudoví liečitelia v nomádskych krajinách doporučujú krátko pred uložením k spánku zjesť pár sladkých datlí.
- Datle sú ideálnou desiatou pre duševne pracujúcich a študentov.
- Znižujú krvný tlak.
- ápnik, ktorý obsahujú, prospieva kostiam a zubom.
- Jedenie datlí prospieva aj našej koži a vlasom.
- Datle síce nedávajú krídla, ale povzbudzujú pri poklese výkonu a únave a nevyčerpávajú pri tom zásoby vášho pečeňového glykogénu, tak ako káva či nápoje obsahujúce teín či kofeín.
Podľa výskumu izraelského profesora Michaela Avirama z Rambam Medical Center pri Izraelskom technologickom inštitúte (Technion) v Haife, datle, aj napriek svojej veľkej sladkosti, nezvyšujú hladinu cukru v krvi a pomáhajú chrániť proti upchávaniu tepien (ateroskleróza).
Datle a naše zdravie
Datle sú bohatým a významným zdrojom vitamínu A a vitamínov B, draslíka, chlóru, železa a medi. Jedná sa obohatý a rýchly energetický zdroj pre ľudský organizmus, sú tvorené prevažne zo sacharidov, ktoré sú zastúpené v podobe prírodných cukrov až 70% a nízkym obsahom vody.
Datle sú považované za mierne afrodiziakum pre ženy i mužov. Aktivujú sekréciu spermy. Odporúčajú sa k podpore mužnej sily, pre ťažko pracujúcich, pre tehotné a dojčiace ženy (podporujú tvorbu mlieka). Je vraj preukázané, že redukujú riziko vzniku srdcových chorôb a rakoviny. Ovocný cukor dodáva telu rýchlu energiu a zároveň je to veľmi ľahko a rýchlo stráviteľná časť potravy s vysokým obsahom vláknin, vitamínov a minerálov. V organizme pôsobia zásadotvorne. Podporujú kvalitný spánok a zaspávanie.
Datle - ovocie rajských záhrad
U nás sú ešte stále ďatle spájané s vôňami a maškrtami Vianoc. A akosi sa počítajú k sušenému ovociu. Čo však nie sú. Nová úroda sa zberá od septembra do decembra. Datľovníky patria k najstarším kultúrnym rastlinám. Cez viac ako 5 000 rokov. Nájdeme o nich zmienky v Biblii, v Koráne, posilňovali sa nimi svätí a múdri vo všetkých kultúrach (Mojžiš, Budha aj Ježiš, ...)
Patria medzi sedem základov ľudskej výživy v biblickom čase - pšenica, jačmeň, hrozno, figy, granátové jablko, olivy a datle.